Nová daň z obratu pre super a hypermarkety môže podľa OĽANO ešte viac zdvihnúť ceny potravín, či drogérie.

Dátum: 04. októbra 2018

Zdroj: Expres   Dátum: 03.10.2018 

Moderátor:
Nová daň z obratu pre super a hypermarkety môže podľa OĽANO ešte viac zdvihnúť ceny potravín, či drogérie. Opozičné hnutie odmieta návrh koaličnej SNS a prichádza s vlastným návrhom. Viac Anita Benkovičová.
Anita Benkovičová, moderátorka:
Koaličná SNS chce presadiť návrh zákona, ktorým chce od budúceho roka zaviesť osobitný odvod pre obchodné reťazce vo výške 2,5% z ich čistého obratu. Podľa národniarov sa tým zvýši predaj a kvalita slovenských potravín a prispeje to k našej potravinovej sebestačnosti. Podľa OBYČAJNÝCH ĽUDÍ je návrh Dankovej strany neodborný, nebezpečný a doplatia naň tí najchudobnejší, pretože už teraz sme na prvom mieste v zdražovaní potravín v Európskej únii. Poslanec OĽANO Eduard Heger tvrdí, že to bude mať opačný efekt.
Eduard Heger, poslanec:
V konečnom dôsledku budú na dodávateľov tlačiť, aby im dali ešte nižšie ceny, že tí slovenskí výrobcovia budú musieť ešte za lacnejšie predávať a to ich ešte viacej vytlačí z pultov, takže spôsobí to pravý opak.
Anita Benkovičová, moderátorka:
Problém vidia aj v tom, že vybrané prostriedky pôjdu do špeciálneho fondu pod správou ministerstva hospodárstva, ktoré peniaze bude prerozdeľovať medzi potravinárov a poľnohospodárov. Obyčajní pripravujú vlastný legislatívny návrh, ktorým chcú dostať na pulty obchodov viac slovenských výrobkov. Podľa ekonomického experta OĽANO Petra Kremského to budú jednoduché a praktické riešenia.
Peter Kremský, ekonomický expert:
Zjednodušenie podnikania pre malé a stredné firmy, naozaj radikálne reformy. Nie kozmetické úpravy. Podpora systému miestneho predaja, predaja z dvora. Títo ľudia často by predali veľkú časť svojej produkcie ľuďom z okolia, ale jednoducho nemôžu si otvoriť obchod, pretože je s tým spojená toľká byrokracia, že jednoducho to nedajú.
Anita Benkovičová, moderátorka:
O komentár sme požiadali analytika inštitútu INNES Martina Vlachynského. Ten návrh kritizuje aj preto, že daňové a odvodové príjmy štátu posledné roky rastú.
Martina Vlachynský, analytik inštitútu INNES:
Netreba si robiť žiadne ilúzie, túto daň nezaplatí nikto iný ako spotrebitelia, takisto ako zákazníci zaplatia napríklad nedávnu daň z poistenia. Naviac okrem toho, že to samozrejme budeme musieť zaplatiť, vzniká tam potenciálne veľa technických problémov, pretože bude sa musieť dokazovať, čo je reťazec, čo nie je reťazec, čo sú bežné tržby. Jednoducho je tam XY podmienok, ktoré vytvoria ešte ďalšiu vrstvu byrokracie pre obchodníkov.
Anita Benkovičová, moderátorka:
Aliancii moderného obchodu sa nepáči, že SNS predkladá takú závažnú legislatívu bez akejkoľvek diskusie s reťazcami, či odbornou verejnosťou. Návrh sa nemá týkať malých potravín a reťazcov, ktoré nepresiahnu štvrťročný obrat 200 tisíc EUR.