Novela zákona o potravinách je podľa predajcov nespravodlivá a ponecháva nedostatky.

Dátum: 25. októbra 2016

Zdroj: Hospodárske noviny, Dátum: 25.10.2016, Autor: František Kekely

Rezort pôdohospodárstva sa bráni, že miliónové pokuty ani nemali byť témou spomínanej novely a udeľuje ich len vo výnimočných, opakujúcich sa prípadoch. Novela už prešla prvým čítaním v parlamente.
Protirečenie s pôvodným plánom Fašiangová tvrdí, že predtým, než rezort pôdohospodárstva predložil novelu vláde, konalo sa za účasti odborníkov pripomienkové konanie. „Bolo kompromisným riešením. Vláde bol však predložený úplne iný materiál,“ pokračuje Fašiangová. Dohodnuté zmeny sú tak podľa nej niekde v koši a tie chystané sprevádza akurát neodborná argumentácia niektorých poslancov. „Cieľom bolo umožnenie darovania potravín charitatívnym organizáciám, vyriešenie výhrady Európskej komisie k požiadavke na zverejňovanie podielu z obratu z predaja domácich potravín a zjednodušenie predaja pre malých domácich výrobcov potravín. Nie znižovanie pokút,“ reaguje hovorca ministerstva pôdohospodárstva Vladimír Machalík.
Členom Slovenskej aliancie moderného obchodu sa okrem zachovanej výšky pokút nepáči ani to, že platiť ich naďalej budú len predajcovia. V niektorých prípadoch je totiž podľa nich na vine jeden z článkov dodávateľského reťazca, a nie oni. Ako príklad uvádzajú neoznačené farbivo v konzerve, ktoré tam pridal dodávateľ, či pleseň na vybranej potravine, zabalenej v nepriehľadnom obale. „Kontroluje sa až vo finále a najmä pri tých najsilnejších,“ súhlasí s predajcami maloobchodný analytik Ľubomír Drahovský. Podľa Machalíka existuje na to dôvod. Štátna veterinárna a potravinová správa vykonala za prvých osem mesiacov tohto roku 32 689 kontrol. „U prvovýrobcov bol podiel zistení pri kontrolách len 0,25 percenta. Pri kontrolách samotných predajní sa zistili nedostatky až pri štyroch z piatich kontrol,“ hovorí Machalík.
Porovnávacie argumenty Slovenská aliancia moderného obchodu porovnáva pokuty pre predajne s tými, ktoré sú napríklad v zdravotníctve. Podľa ich čísel môže zanedbanie zdravotnej starostlivosti s následkom smrti priniesť sankciu vo výške do desaťtisíc eur. Tovar po dátume minimálnej trvanlivosti, bez ujmy na zdraví, i niekoľko miliónov eur. „Výška pokút výrazne presahuje aj bohaté krajiny ako Nemecko či Rakúsko,“ píše vo svojej správe aliancia. Zároveň v nej tvrdí, že sme jednou z mála krajín, ktorá dané prehrešky neposudzuje individuálne – teda podľa stupňa ohrozenia. Machalík však tvrdí, že väčšina predajcov takéto pokuty ani nevidela, keďže sa dávajú len vo výnimočných prípadoch a opakovanom porušení danej, konkrétnej prevádzky. Dosiaľ boli miliónové sankcie udelené zahraničným obchodným reťazcom – päťkrát Tescu, dvakrát Bille a dvakrát Kauflandu.