Obchodné reťazce boli pri presadzovaní darovania trvanlivých potravín kľúčové.

Dátum: 01. decembra 2016

Vyslúžili si za to miliónové pokuty.

Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO) víta možnosť darovať potraviny po uplynutí ich dátumu minimálnej trvanlivosti na charitatívne účely tak, ako to umožní aktuálne schválená novela zákona o potravinách. Súčasne však vyslovuje poľutovanie nad zachovaním likvidačných pokút pre obchodníkov za tieto trvanlivé potraviny.

„Práve SAMO bolo tým subjektom, ktorý ako prvý systémovo otvoril verejnú diskusiu o plytvaní potravinami na Slovensku. Poukazovalo na neúnosnú tvorbu potravinového odpadu u nás a apelovalo na systémovú legislatívnu úpravu v tejto oblasti, v súlade s európskymi požiadavkami a európskym právom, teda na možnosť zužitkovať trvanlivé potraviny po dátume minimálnej trvanlivosti,“ upozornila v tejto súvislosti Katarína Fašiangová, predsedníčka SAMO.

SAMO od začiatku postavilo komunikáciu so štátom v tejto téme na odborných a vecných faktoch, poskytlo interné údaje o zo zákona zlikvidovaných potravinách v obchodoch za ostatné roky, ako aj porovnanie situácie v plytvaní s potravinami v ostatných členských krajinách Európskej únie a sveta.

O kvalite týchto informácií a údajov svedčí aj fakt, že pri rozprave k novele zákona v NR SR narábali poslanci prevažne s údajmi prezentovanými SAMO. Moderný obchod teší, že aj Slovensko už má zákon o potravinách, ktorý pomôže znížiť straty potravín a eliminuje potravinový odpad. O to väčší je paradox, že rovnaký zákon bude obchodníkov na Slovensku sankcionovať za tie isté potraviny po dátume minimálnej trvanlivosti miliónovými pokutami. Členovia SAMO preto vyslovujú sklamanie, že výsostne odborná téma v oblasti ďalšieho využitia trvanlivých potravín prináša zásadný rozpor v ich vnímaní, a to vďaka pokračujúcemu udeľovaniu neprimeraných a likvidačných sankcií za tieto potraviny obchodníkom na Slovensku.