Plast ako sklo. Slovensko začne so zálohovaním

Dátum: 08. novembra 2018

Zdroj: Hospodárske noviny  Dátum: 08.11.2018 Autor: Lucia Lauková

Minister životného prostredia László Sólymos vyhlásil, že Slovensko bude prvou krajinou v strednej Európe, ktorá zálohuje PET fľaše a plechovky.
Bratislava – Litre balených vôd do domácnosti, malé fľašky vody zdarma vo vlakoch a v lietadlách či všadeprítomné nápojové automaty.
Aj keď viac ako polovicu plastových fliaš hádžeme do špeciálnych košov, 40 percent jednorazových nápojových obalov v obehu ostáva nevytriedených a končí v prírode. Na Slovensku ide približne o 400-tisíc fliaš ročne.
Envirorezort preto prichádza s riešením vo forme zálohovacieho systému. Výrobcovia chcú však s ministerstvom ďalšie rokovania. Avšak zatiaľ o univerzálnom riešení nehovoria. Prvenstvo v regióne O systéme platenia zálohy za plasty a plechovky podobne ako za sklenené fľaše na pivo sa na Slovensku hovorí už dlhé roky.
Konkrétnu podobu, ktorá by fungovala aj v praxi, sa však doteraz uzákoniť nepodarilo. Zmena má prísť s novým zákonom z dielne envirorezortu. V spolupráci s Inštitútom environmentálnej politiky vypracovali návrh systému inšpirovaného škandinávskymi krajinami. „Dnes zálohovanie funguje v ôsmich krajinách Európskej únie. V rámci strednej Európy vrátane Rakúska zavedené nie je.
Chceme, aby Slovensko bolo prvou krajinou v regióne, ktorá zálohovanie zavedie do praxe,“ vyhlásil minister životného prostredia László
Sólymos. Konkrétny zákon, ktorý stanoví aj presný časový harmonogram, plánuje predložiť v priebehu budúceho roka.
Ešte sa bude vyjednávať Riaditeľ Inštitútu environmentálnej politiky Martin Haluš upozornil, že zálohovanie dokáže množstvo vyzbieraných PET fliaš zvýšiť aj na viac ako 90 percent. Oproti triedenému zberu je to však pomerne nákladný systém. Jeho zavedenie by zároveň znamenalo oslabenie a zdraženie triedeného zberu, keďže by sme z neho vyňali najlukratívnejšie suroviny. Vstupné náklady rezort vyčísľuje zhruba na 80 miliónov eur, prevádzka by stála ďalších päť miliónov ročne. Sólymos pripustil, že zavedenie zálohovania má svoje plusy i mínusy. „Mínusy sú vyčísliteľné. Naopak, plusy pre životné prostredie a pre náš každodenný život sú nevyčísliteľnej hodnoty,“ zdôraznil.
Obchodníci sú zatiaľ opatrní.
Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu, zdôraznil, že potravinové reťazce združené v SAMO považujú diskusiu na tému zálohovania PET fliaš za dôležitú. Zároveň však tiež upozorňujú na potrebu dôkladnej analýzy a rozhovorov so všetkými zainteresovanými stranami. „Pre efektívne zavedenie systému takéhoto zálohovania musí byť zabezpečený komplexný a uzavretý reťazec, čo znamená zapojiť nielen obchodníkov, ale aj výrobcov, spracovateľov PET fliaš a v neposlednom rade štát,“ zdôraznil Krajčovič.