Platobné karty nahrádza mobil

Dátum: 06. novembra 2017

Zdroj: TV Markíza, Rubrika: 19:00 Televízne noviny, Dátum: 04.11.2017

http://videoarchiv.markiza.sk/video/televizne-noviny/televizne-noviny/74103_televizne-noviny

Lenka VAVRINČÍKOVÁ, moderátorka
——————–
Ešte pred niekoľkými rokmi sme si platenie v obchode bez hotovosti ani nevedeli predstaviť a bez peňaženky by sme sa ďaleko nedostali. Technológie odvtedy pokročili a dnes stačí pri platbe iba priložiť kartu. Nie je to však zďaleka ten najjednoduchší spôsob. Na nákupy nám niekedy stačí aj telefón alebo hodinky.

Ľubica JANÍKOVÁ, redaktorka
——————–
Spôsobov ako nám banka môže stiahnuť peniaze z účtu pri nákupe pribúda. Svet je rýchly a tak je už zdĺhavý proces pri platbe kartou minulosťou.

Anna JAMBOROVÁ, hovorkyňa ČSOB
——————–
Keďže ani zákazník a ani obchodník už nemusí manipulovať s bankovkami, prepočítavať mince a podobne a samozrejme najrýchlejšie sú bezkontaktné platby, keďže klient a zákazník už nemusí zadávať ani PIN-kód.

Zuzana ŽIARANOVÁ, hovorkyňa Tatrabanky
——————–
Z celkového počtu transakcií na termináloch Tatrabany je vyše 64-percent bezkontaktných.

Zuzana ĎUĎAKOVÁ, hovorkyňa UniCredit Bank
——————–
Podmienky per obchodníkov sú nastavené rovnako ako pri štandardnej platbe, čiže obchodníci na tomto nedoplácajú.

Ľubica JANÍKOVÁ, redaktorka
——————–
Moderné technológie nám v niektorých prevádzkach umožňujú aj to, že si tovar jednoducho na blokujeme sami a rovno ho vložíme do nákupnej tašky. Platba pri pokladniach, by potom mala byť rýchlejšia.

Katarína FAŠIANGOVÁ, predsedníčka Slovenskej aliancie moderného obchodu
——————–

Rýchlosť vybavenia pri pokladni súvisí s tým, akú skúsenosť má zákazník s týmto typom pokladne a samozrejme koľko nakúpi.

Ľubica JANÍKOVÁ, redaktorka
——————–
Vo svete sú bežné aj platby pomocou aplikácie operačných systémov iOS a Android. Slováci však takúto možnosť ešte nemajú.

Roman KADLEC, redaktor TouchIT
——————–
V zahraničí bez problémov zaplatíte telefónom aj hodinkami. Platby hodinkami pomocou NFC podporujú systémy ako napríklad Android P alebo ePay ale tie ešte nie sú na Slovensku dostupné. Očakáva sa, že minimálne jeden z nich mohol byť čoskoro ale zatiaľ nie je nič oficiálne oznámené.

Ľubica JANÍKOVÁ, redaktorka
——————–
Majitelia telefónov s  Androidom ale nejaké možnosti majú aj u nás.

Roman KADLEC, redaktor TouchIT
——————–
Na Slovensku existujú riešenia, ktoré vyrobili samotné banky. Sú povedzme dve banky na Slovensku, ktoré toto umožňujú a iba zákazníci týchto bánk majú možnosť platiť pomocou telefónu, kedy sa platobná karta priradí do tej aplikácie  on potom môže platiť pomocou telefónu rovnakým spôsobom, ako keď platí bezkontaktnou platobnou kartou.

Ľubica JANÍKOVÁ, redaktorka
——————–
Na to, aby sme telefónom mohli na Slovensku platiť všetci sa však najprv spoločnosti, ktoré dodávajú operačné systémy, musia na ich používaní dohodnúť s bankami.

Roman KADLEC, redaktor TouchIT
——————–
V tom telefóne sú uložené povedzme nejaké údaje o tej karte a keď sa ten telefón reálne fyzicky priloží bez potreby mať nejakú nálepku k tomu terminálu, tak tie dáta sa medzi terminálom a telefónom vymenia.

Ľubica JANÍKOVÁ, redaktorka
——————–
Takéto platby by mali byť aj bezpečné, aby aplikácia fungovala, musíte totiž telefón odomknúť vlastným heslom a na hodinkách mať nastavený bezpečnostný kód. Ľubica Janíková, televízia Markíza.