Potraviny po dátume minimálnej trvanlivosti pôjdu na charitu

Dátum: 05. septembra 2016

Zdroj: STV1, Relácia: 19:00 Správy RTVS Dátum: 22.08.2016

Janette ŠTEFÁNKOVÁ, moderátorka
——————–
Slovensko by sa malo zaradiť medzi krajiny, kde možno venovať potraviny po uplynutí minimálnej trvanlivosti na charitu. V súčasnosti sú napríklad cestoviny deň po uplynutí trvanlivosti považované za biologický odpad. Rezort pôdohospodárstva má pripravenú novelu zákona o potravinách, reaguje aj na tlak Európskej komisie.

Kristína HAMÁROVÁ, redaktorka
——————–
Obchodné reťazce na Slovensku museli minulý rok zlikvidovať približne 15 000 ton potravín v hodnote 5 miliónov eur. Charite totiž môžu venovať len tie, ktoré majú tesne pred skončením dátumu minimálnej trvanlivosti. Akýkoľvek tovar, ,ktorý má čo i len minútu po ňom musí skončiť v kafilérii inak obchodu hrozia mastné pokuty. Po novom by sa potraviny ako múka, cestoviny či konzervy mohli venovať sociálne slabším aj po dátume minimálne trvanlivosti.

Katarína FAŠIANGOVÁ, predsedníčka Slovenskej aliancie moderného obchodu
——————–
Je to návrh, ktorý vzišiel z odborného dialógu medzi obchodom, tretím sektorom a vládou. V tejto chvíli sa nedá vyčísliť o koľko to bude menej, každopádne predpokladáme, že to bude výrazne menšie množstvo.

Michal FEIK, Odbor komunikácie Ministerstva pôdohospodárstva SR
——————–
Chceme riešiť, že na Slovensku sa plytvá potravinami, až 40 % potravín v domácnosti sa vyhodí, veľmi podobné čísla sú aj v samotných predajniach. Je to celoeurópska a dalo by sa povedať, že aj celosvetová téma.

Kristína HAMÁROVÁ, redaktorka
——————–
Práve Európska komisia tlačí na znižovanie potravinového odpadu, do roku 2025 chce jeho objem znížiť až o 30 %. Keďže Slovensko je jednou z posledných krajín Únie, kde takáto forma charity možná nebola zákon sa prijme v skrátenom legislatívnom konaní.

Michal FEIK, Odbor komunikácie Ministerstva pôdohospodárstva SR
——————–
Predpokladám, že ešte na septembrovej schôdzi alebo na nejakej jesennej schôdzi to bude predložené.

Kristína HAMÁROVÁ, redaktorka
——————–
Bezpečnosť potravín zabezpečuje obchodník a to až do momentu kým neodovzdá produkty charitatívnej organizácii. Tá sa bude musieť najskôr zaregistrovať na regionálnom úrade verejného zdravotníctva, ktorý skontroluje výdajňu, podmienky na skladovanie aj prepravu potravín.

Martina MERKOVÁ, mediálny odbor Úradu verejného zdravotníctva
——————–
Vo všeobecnosti nemožno určiť akú dlhú dobu potravina ešte môže vyhovovať. Počas ich umiestnenia na trh zodpovedá ten kto ich na trh teda umiestňuje.

Marko URDZIK, Potravinová banka Slovenska
——————–
Nový zákon prijímam pozitívne, lebo napomôže iným ľuďom, aby dostali viacej potravín. Máme viacej požiadaviek ako samotného tovaru k dispozícii. Uvidíme aké to budú množstvá, život ukáže.

Kristína HAMÁROVÁ, redaktorka
——————–
Potravinovej banke Slovenska budú môcť podľa novely zákona pomáhať aj iné charitatívne organizácie, záujem už prejavila napríklad Slovenská katolícka charita. Kristína Hamárová, RTVS.

 

Reportáž si môžete pozrieť tu.