Prichádza koniec centov na Slovensku? Vláda ich plánuje radikálne obmedziť

Dátum: 30. apríla 2020

Drobných mincí sme sa už raz zbavovali, a to v roku 2004.
Zdroj: www.tvnoviny.sk Dátum: 29.04.2020 06:00:00Autor: Marcel Marcišiak
https://www.tvnoviny.sk/exkluzivne/1995948_prichadza-koniec-centov-na-slovensku-vlada-ich-planuje-radikalne-obmedzit
Prichádza koniec jedno a dvojcentovým minciam na Slovensku? Vláda si totiž naplánovala, že ich významnou mierou obmedzí v bežnom styku.
„Zavedieme možnosť zaokrúhľovania hodnoty nákupov tak, aby významne obmedzila obeh jedno a dvojcentových mincí, s cieľom znížiť náklady firiem a komerčných bánk,“ píše sa v Programovom vyhlásení vlády.
Obchodníci by takéto opatrenie privítali s otvorenou náručou.
„Obchodníci podporujú zrušenie jedno a dvojcentových mincí, pretože spôsobujú zbytočné náklady pri administrovaní nakladania s týmito malými mincami,“ ozrejmil predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu Martin Krajčovič.
Na sociálnych sieťach sme sa opýtali ľudí, ako by vnímali takúto zmenu. Väčšina zo stoviek komentujúcich sa vyjadrila, že by centy určite zrušila, lebo sú pre nich úplne zbytočné.
„Neviem, načo sú nám jedno a dvojcentovky. Keď boli koruny, konečne sme sa zbavili 10 a 20-haliernikov. Každý bol rád a potom prišlo euro a sme tam, kde sme boli. Každý ich rád odovzdá, ale málokto ich príjme. Najradšej by som ich zrušil,“ napísal nám Marián.
Našli sa aj takí, ktorí by ich nezrušili, lebo sa boja, že by to obchody využili ako zámienku na zdražovanie.
„Ja som za ponechanie jedno a dvojcentových mincí, keďže by ich zrušením došlo ku zdražovaniu, tak ako to bolo aj v prípade koruny, keď sa zrušili 1 a 2-halieriky. Myslím si, že v dnešnej dobe sa väčšinou aj tak platí kartou, čiže v tomto prípade centovky nikomu neprekážajú. V prípade platby v hotovosti je tam stále možnosť centovky nechať obchodníkovi, ak niekomu prekážajú,“ myslí si Natália.
Zaokrúhľovať sa má celý nákup, nie jednotlivé položky
Obchodníci však zdražovať vôbec neplánujú. Rozdiel celého nákupu by sa od dnešku líšil len v pár centoch.
„Čo sa týka spôsobu zaokrúhľovania, tak sme za to, že by sa to týkalo celkového nákupu a nie každého tovaru jednotlivo. Spôsob, akým by sa to robilo, závisí aj od nastavenia legislatívy, ktorá by použitie týchto mincí regulovala,“ odkazuje Martin Krajčovič.
To, ako bude nastavená legislatívna, doposiaľ nie je známe. V Programovom vyhlásení vlády sa však píše o vzore z minulosti, keď sme ešte používali slovenské koruny.
„Použijeme pritom podobné princípy, ako pri zrušení 10 a 20-halierových mincí v minulosti,“ uvádza sa v programe.
A to v roku 2004, kedy boli 10 a 20-halierové mince zrušené, sa pristúpilo k zaokrúhľovaniu podľa štandardných matematických pravidiel.