Reťazce vracajú úder: Poslanci zavádzali, odvod zaplatí celé Slovensko

Dátum: 13. decembra 2018

Zdroj: finweb.hnonline.sk  Dátum: 12.12.2018 Autor: Katarína Runnová

https://finweb.hnonline.sk/ekonomika/1858220-retazce-vracaju-uder-poslanci-zavadzali-odvod-zaplati-cele-slovensko

Obchodné reťazce hovoria, že odvod bude platiť plošne pre celé Slovensko, vrátane menej rozvinutých regiónov.
Podľa upraveného zákona o odvode osobitných reťazcov sa plateniu mali vyhnúť najmenej rozvinuté regióny. Tak to stojí v pozmenenom návrhu z dielne koaličných poslancov, na základe ktorého minulý štvrtok schválilo odvod 74 zo 136 poslancov.
Veľké reťazce Billa, Kaufland, Lidl, Terno a Tesco si však nemyslia, že to tak bude.
Kiska vetoval Dankov zákon o odvode pre obchodné reťazce.
„Sme presvedčení, že predkladatelia zákona úmyselne alebo neúmyselne zavádzali poslancov koalície, keď tvrdili, že daň na potraviny sa nedotkne málo rozvinutých regiónov,“ hovorí Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu, ktorá spomenuté reťazce združuje. Odvod bude platiť pre celé Slovensko, tvrdia reťazce. Podľa nich zákon tieto regióny vôbec nevyníma, a to z jednoduchého dôvodu. Poslanci v pozmeňovacom návrhu síce udelili výnimku na najmenej rozvinuté okresy, ale len pre prevádzky, ktoré majú najviac desať zamestnancov.
„Žiadny z našich členov nemá vo svojich prevádzkach taký nízky počet zamestnancov,“ upozorňuje Krajčovič, podľa ktorého to znamená, že odvod bude platiť plošne pre celé Slovensko, vrátane menej rozvinutých regiónov.
Sociálne dopady na ľudí
Reťazce zároveň upozornili na fakt, že už samotný návrh na vyňatie chudobnejších regiónov indikuje, že odvod bude mať sociálne dopady na ľudí. Napriek tomu, že poslanci tvrdili opak.
Odvod zaplatia veľkí. Obrátili sa na Brusel
Podľa Aliancie by sa po zaplatení odvodu do straty nedostali iba dvaja ich členovia.
Zvyšní by v prípade, že by nechceli podnikať v strate, museli zaviesť jedno zo štyroch opatrení. Buď by museli zvyšovať ceny potravín, siahnuť na benefity zamestnancov, znížiť investície alebo preniesť časť zvýšených nákladov na svojich dodávateľov. Nevylučujú ani kombináciu týchto riešení.