Slovenská aliancia moderného obchodu o spore medzi obchodníkmi a dodávateľmi

Dátum: 18. novembra 2016

Zdroj: STV1 Strana, Relácia: 19:00 Správy RTVS, dňa: 17.11.2016

Viliam STANKAY, moderátor
——————–
Neférové praktiky supermarketov voči farmárom získali pozornosť v Bruseli. Európska komisia možno zavedie celoeurópske pravidlá proti nečestným podmienkam. Slovenské predsedníctvo je spokojné, túto prioritu presadzuje. Slovenské reťazce hovoria, že s výrobcami chcú mať dobré vzťahy a snažia sa o ne aj bez nových zákonov.

Gabriela KAJTÁROVÁ, redaktorka
——————–
Pravý slovenský cesnak namiesto čínskeho. Július Kráľ ho pestuje v obci Dolné Srnie pri Novom Meste nad Váhom. Do supermarketov sa však pokúšal dostať márne. Ponúkli mu výkupnú cenu pod výrobné náklady. Ako nekalé praktiky to nevníma, ale podmienky nemá šancu splniť.

Július KRÁĽ, malý farmár
——————–
Podmienky typu, že vyberajú nejaký poplatok za zaknihovanie, za správu, prípadne za tvorbu letákov, alebo pokiaľ ho chceme mať v určitej časti tej predajne na dajme tomu v tom vstupe ako teda alebo na viditeľnom mieste, tak zase je potrebný poplatok.

Gabriela KAJTÁROVÁ, redaktorka
——————–
Niektoré európske reťazce však používajú oveľa tvrdšie praktiky, aby farmárov pritlačili. Ignorujú splatnosť faktúr, či náhle menia a rušia zmluvy: naznačuje to expertná správa, ktorá Európskej komisii radí zasiahnuť proti nim. V Bruseli to zvážia.

Phil HOGAN, eurokomisár pre poľnohospodárstvo
——————–
Samozrejme, že mi mimoriadne záleží na tom, aby mali farmári v potravinárskom reťazci silné postavenie a aby sme mali nástroje na boj proti neférovým praktikám supermarketov.

Gabriela KAJTÁROVÁ, redaktorka
——————–
Komisia je v tejto oblasti už roky opatrná. Väčšina štátov má totiž vlastnú legislatívu a na celoeurópsku nevidia dôvod. Slovenské predsedníctvo však prísnejšie pravidlá presadzuje a ministerka menuje hneď niekoľko opatrení.

Gabriela MATEČNÁ, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR /nom. SNS/
——————–
Určitá lehota, kde je povinný obchodník zaplatiť faktúru, alebo nemožnosť zmeniť zmluvné podmienky. To sú veci a tých možností je naozaj niekoľko.

Gabriela KAJTÁROVÁ, redaktorka
——————–
Slovenské reťazce vnímajú debatu o vzťahoch s dodávateľmi citlivo. Podľa nich ju totiž často poznačili mýty a politizácia. Situáciu už riešia na spoločnom fóre doma aj bez toho, aby im to zákon prikázal.

KatarínaFAŠIANGOVÁ, predsedníčka Slovenskej aliancie moderného obchodu
——————–
Pre posilnenie týchto vzťahov s dodávateľmi prijali niektorí obchodníci nadštandardné opatrenia, ako je napríklad zavedenie štandardizovanej platobnej politiky pre stredných a veľkých dodávateľov alebo skracovanie termínov splatnosti pre malých podnikateľov.

Gabriela KAJTÁROVÁ, redaktorka
——————–
Pánovi Júliusovi radia, aby sa spojil s ďalšími menšími farmármi a získal tak lepšiu vyjednávaciu pozíciu. A pokiaľ ide o nečestné praktiky o nich sa bude hovoriť zase o mesiac na poslednej rade EÚ pod vedením Slovenska. Ak nové pravidlá v Bruseli nebudú chcieť, Slovensko ich miení prijať doma. Domáce redakcie a z Bruselu Gabriela Kajtárová, RTVS.