Slovenskí pekári potrebujú pomoc štátu

Dátum: 03. septembra 2018

Zdroj: STV,  Správy RTVS   Dátum:  31.08.2018 19:00:00

moderátorka:
Slovenskí pekári varujú. Vysoké osobné náklady, vyššie ceny surovín a nekonečný boj s obchodnými reťazcami môžu spôsobiť, že pekárenský priemysel skolabuje. Strategicky dôležitá časť potravinárstva je podľa pekárov ohrozená a potrebuje pomoc štátu.
Monika Maťová, redaktorka:
Zvýšenie minimálnej mzdy, nočných a sviatočných príplatkov a na druhej strane obchodné reťazce, ktoré pekárov dlhodobo tlačia pomaly až dumpingovým cenám. To všetko ohrozuje pekárenskú výrobu na Slovensku.
Jana Venhartová, riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska:
Pokiaľ sa im to nepodarí premietnuť do ich nákupnej ceny voči teda svojim odberateľom, tak hrozí kolaps celého odvetvia.
Monika Maťová:
Pekári upozorňujú, že vyššie príplatky za prácu v noci a cez sviatok môžu spôsobiť, že v noci a počas sviatkov prestanú piecť a ráno v obchodoch nebude čerstvý chlieb, a to nie je všetko.
Tatiana Lopúchová, Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov:
V súčasnosti hrozí masívnejšie prepúšťanie svojich zamestnancov, a to z toho dôvodu, že pekárne už ekonomicky nezvládajú prevádzkovať svoje základné činnosti. Dva výrazné vstupy, ktoré existujú pre pekárov, to sú suroviny a mzdy, tvoria zhruba sedemdesiat percent celých nákladov.
Monika Maťová:
Našu rastlinnú produkciu vyvážame na spracovanie do okolitých štátov. V zahraničí je potravinárska výroba výraznejšie dotovaná ako u nás, a preto lacnejšia. Aby sa u nás oplatilo zomlieť múku a predať ju slovenskému pekárovi, ministerstvo pôdohospodárstva chystá opatrenia. Do systému chce napumpovať takmer sto miliónov eur na zelenú naftu, čím sa znížia náklady pestovateľov obilia a následne cena múky pre pekárov a ďalších v systéme potravinárskej výroby. S maloobchodníkmi chce rokovať o znížení obchodnej marže.
Michal Feik, hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR:
Urobíme všetko pre to, aby sme sa zastali pekárov, lebo naozaj, ak pracujú počas noci, tak chceme, aby tí ľudia boli zaplatení. A ak chceme, aby tam boli kvalitné suroviny, tak tiež musíme ich zaplatiť. A nie je možné, aby naďalej reťazce takýmto spôsobom tlačili dodávateľov k nízkym cenám.
Monika Maťová:
S týmto tvrdením však maloobchodníci nesúhlasia.
Katarína Fašiangová, predsedníčka Slovenskej aliancie moderného obchodu (text v obraze):
Reťazce sa snažia nakúpiť potravinárske výrobky za čo najvýhodnejších podmienok, rovnako ako pekári sa snažia čo najvýhodnejšie nakúpiť múku alebo vajcia. Len tak sa dajú zabezpečiť najlepšie podmienky pre koncového zákazníka, ktorý je tým hlavným rozhodcom.
Pavol Konštiak, viceprezident Zväzu obchodu SR (telefonát):
Od prvého piaty sú stopercentné príplatky na nočnú prácu a v sobotu a v nedeľu, to znamená SNS, ktoré vymyslelo nočné príplatky, vlastne likviduje pekárov. Prečo my by sme mali ustúpiť, keď ministerstvo samo robí pekárom zle?
Jaroslav Paška, poslanec NR SR (SNS):
Každé odvetvie sa musí vysporiadať s pravidlami, ktoré umožňujú ľuďom, ktorí pracujú v nočných hodinách, zarobiť čo si viac ako tí, ktorí pracujú cez deň.
Monika Maťová:
Potravinári vláde odkazujú, že by im pomohli lepšie podmienky na nákup investícií, napríklad s výhodnejšími úverovými možnosťami.