V sobotu môže byť v obchodoch plno

Dátum: 27. marca 2020

Zdroj: Denník N Dátum: 27.03.2020 Autor: DENISA ČIMOVÁ
Šesť dní v týždni od 9.00 do 12.00 h by mali púšťať do predajní len seniorov vo veku viac ako 65 rokov. V nedeľu musia predajne zavrieť, v tom čase majú povinne robiť sanitárne práce.
Počas všetkých dní, keď majú otvorené, by mali pri vstupe do predajne odmerať všetkým zákazníkom teplotu a dnu pustiť len ľudí s rúškom.
To sú opatrenia, o ktorých rozhodol krízový štáb a obchodníci by ich mali povinne dodržiavať. Pri niektorých z nich ešte včera popoludní nebol jasný termín, pri iných, do akej miery a s akou váhou ich plnenie môžu predajcovia od spotrebiteľov vyžadovať.
Čo na ne obchodníci hovoria?
NEDELE BEZ NÁKUPOV VÍTAJÚ
S radosťou privítali reťazce povinný deň voľna, keď budú musieť byť obchody zatvorené. Po jeho zavedení na jeden deň v týždni totiž volali.
„Sme radi, že ústredný krízový štáb a vláda vyhoveli našej spoločnej požiadavke aj spolu s potravinármi a poľnohospodármi,“ reagoval Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu.
Pracovníci v obchodoch tak budú mať podľa neho čas na oddych. Pri tomto opatrení je jasné, že platí od 25. marca, bude sa teda týkať už najbližšej nedele.
V diskusiách sa však už objavili reakcie, že oddych si v siedmy deň týždňa nebudú môcť dopriať všetci zamestnanci obchodov. Nariadenie úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) totiž hovorí o povinných sanitárnych činnostiach v predajni počas nedeľného dňa. Sotva sa dá očakávať, že si reťazce na tieto činnosti najmú externé firmy, keď bežne čistia nákupné vozíky, pásy pri pokladniciach či plochy obchodov zamestnanci obchodov.
Ak by bolo opatrenie naformulované menej striktne, zrejme by sa mohli reťazce rozhodnúť, či sanitárne činnosti urobia v sobotu po zatvorení predajní a nedeľu doprajú všetkým pracovníkom na oddych. Pri takej formulácii nariadenia, aká je, však musia mať nedeľu ako sanitárny deň povinne. Za nezatvorenie predajne v nedeľu aj neplnenie povinnosti dezinfikovať predajne v nedeľu hrozí pokuta do 20 000 eur.
Kým s povinným nosením rúšok zákazníkmi obchodníci nemajú problém, lebo o ich nosenie spotrebiteľov požiadali už pred vyše týždňom, s vymedzením prednostných nákupov pre seniorov denne od 9.00 do 12.00 to už také jednoznačné nie je. Pri zavedení tejto povinnosti zatiaľ nie je jasné, odkedy má platiť.
Dáša Račková z komunikačného odboru ÚVZ uviedla, že táto problematika je v riešení.
Dodala, že médiá aj verejnosť dostanú informácie v dostatočnom časovom predstihu.
Lidl už včera, keď termín nebol známy, požiadal zákazníkov, aby v čase od 9.00 do 12.00 umožnili prednostné nakupovanie seniorov. Odporúčanie zverejnil na dverách predajní. O dopoludňajších hodinách pre seniorov informoval na webe aj Kaufland.
Väčšina veľkých obchodov si už skôr sama zaviedla hodiny pre seniorov a tie maximálne posunie na štátom určený čas. Viacerí obchodníci však naznačujú, že je časové rozpätie na nákupy pre starších občanov príliš dlhé.
Kritickejšie sa reťazce stavajú k tomu, že štát ponechal dopoludňajšie hodiny pre nákupy seniorov aj v sobotu.
Naznačujú, že sa v dôsledku toho môže stať, že sa v sobotu popoludní a večer v obchodoch nahromadí veľa ľudí, pretože na ďalší deň budú obchody zatvorené. To, že sa tak môže stať, ukazujú aj dni, ktoré sú na Slovensku pred sviatkami, keď sú obchody zatvorené.
„Myslíme, že vyhradené hodiny pre seniorov by mali byť len počas pracovných dní.
Vzhľadom na zavretie obchodov v nedeľu a obmedzenie predaja predpoludním je reálna hrozba vysokej koncentrácie zákazníkov v sobotu poobede, čo nepovažujeme z hľadiska rizika šírenia koronavírusu za dobré,“ tvrdí Krajčovič.
TEPLOMERY SI MUSIA POŽIČAŤ
Ani pri meraní teploty zákazníkom pred predajňami nie je jasné, odkedy má platiť.
Pri vstupe do fabrík a nemocníc sa uvádza v opatreniach krízového štábu meranie teploty od 30. marca. Väčšie reťazce hovoria, že čakajú na presnejšie informácie. No naznačujú, že na to, aby to zvládli, nemajú ani dosť personálu, ani dosť teplomerov.
„Chceme upozorniť, že pre nedostatok vhodných teplomerov na trhu je meranie teploty každého zákazníka nevykonateľné. Rovnako si nevieme predstaviť, že by zamestnanci obchodov mali vykazovať zákazníkov z predajní, pokiaľ porušia nariadenia.
Na ich vykonateľnosť treba zapojiť policajný zbor či ozbrojené sily, ako je to napríklad aj v iných štátoch v Európe,“ vraví Krajčovič.
Nedostatok teplomerov potvrdili Billa aj Lidl, musí ísť o teplomery bezdotykové, čiže sa nedajú použiť akékoľvek.
Hovorca Lidla Tomáš Bezák povedal, že najmä v sobotu popoludní a večer, keď sa zvýši frekvencia zákazníkov, je ich obsluha aj s meraním teploty pre personál veľká výzva.
Pripomenul, že reťazce už niekoľko dní zháňajú personál navyše do predajní, aby zvládli mať otvorené a pokryli bežné činnosti, a to nerátali s činnosťami navyše.