Vajcová dilema

Dátum: 07. októbra 2017

 
Zdroj: Eurotelevíziaa, Rubrika: Poradňa, Dátum: 06.10.2017 Autor: redakcia

Spokojná sliepka, spokojný zákazník

Jeme ich čoraz viac. Obľúbené VAJCIA, ktorých sa len v jednom maloobchodnom reťazci u nás ročne predá viac ako 100 miliónov kusov.

A ich predaj neustále rastie!

Pre postupné uvoľňovanie energie sú vajcia vhodným jedlom na raňajky, pred náročnými aktivitami či pre športovcov. Majú vysokú výživovú hodnotu a sú ľahko stráviteľné. Priemerné vajce má cca 340 kJ a je bohaté na vitamín B12, tiež A, D, E, K. Z minerálnych látok najmä na fosfor a železo, ale aj zinok, meď, mangán, bróm či jód. Žĺtok obsahuje približne 17 % bielkovín a bielok 12 %. Škrupina tvorí asi 12 % hmotnosti vajíčka a až 97 % jej obsahu tvoria minerálne látky, preto ju mnohí používajú do kompostu či do zeminy v kvetináčoch ako prírodné hnojivo. Spôsob prípravy vajec má veľký vplyv na dĺžku trávenia. Vajcia uvarené na mäkko zostávajú v žalúdku približne hodinu a 45 minút, surové 2 hodiny a 15 minút, uvarené na tvrdo či ako praženica 3 hodiny.

Stop klietkam

Európska komisia už v roku 2012 zakázala chov v holých klietkach. Ostali síce povolené v tzv. obohatenej podobe s hniezdnym boxom, bidlom a pár cm pre sliepku navyše, ale zákazníci chcú vajcia od sliepok, ktoré žijú vo vhodnejších podmienkach: môžu nielen sedieť na bidle, ale vďaka väčšiemu priestoru sa na ňom môžu otáčať, vystrieť krídla, sedieť na ňom v kŕdli, čo je pre sliepky veľmi dôležité. Môžu tiež hrabať v zemi, zobať z nej potravu či znášať vajcia do hniezda. Členovia SAMO sa preto zaviazali, že do roku 2025 úplne zastavia predaj vajec z klietkového chovu. Dokážete sa v nich vyznať?

Katarína Fašiangová, predsedníčka Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO), prináša pár rád a odporúčaní, ako rozoznať ich čerstvosť, správne ich skladovať a konzumovať.

Kvalitu spoznáte podľa škrupiny a obsahu vajíčka

* Škrupina musí byť neporušená a jej farba má byť vyrovnaná, biela, bledohnedá alebo hnedá, s minimálnymi farebnými odchýlkami. Všímajte si tiež mieru znečistenia povrchu škrupiny, ktorá by nemala presahovať 1/8 povrchu.

* Doma pri rozbití vajca posúďte senzoricky jeho kvalitu. Skontrolujte, či je blana čistá a nepoškodená a rovnako pozrite, či je vzduchová bublina nepohyblivá s maximálnou výškou 6 mm. Žĺtok by sa mal ľahko pohybovať a vracať späť do stredu. Jeho farba by mala byť v odtieňoch žiarivej žltej až oranžovej.
* Bielok musí byť číry a priehľadný. Prípadné malé škvrny na žĺtku či bielku neznižujú kvalitu vajca. Avšak zárodok či akékoľvek cudzie látky a pach vo vajci sú neprípustné a takéto vajce mal vyradiť už jeho producent pred tým, ako bolo určené do obchodu, teda pred zabalením.
* Odborníci odporúčajú skladovať vajcia v chladničke či v chlade pri teplote skladova lote tr od +5 do +8 °C. Minimálna trvanlivosť vajec je 28 dní. Ich predaj však môže byť maximálne 21 dní.
* V našich obchodoch kúpite iba vajíčka najvyššej o kvality – triedy A. Tie môžu mať označenú veľkosť S až XL, v závislosti od hmotnosti vajíčka. Vajcia XL triedy B sú určené iba na spracovanie do potravinárskeho tried priemyslu.
tra * Vďaka kódu na každom vajci viete zistiť, z akej krajiny pochádza, z akého chovu sliepok a tiež viete identifikovať producenta – výrobcu.

Viete, čo znamená?

0 = ekologický chov 1 = chov vo voľnom výbehu 2 = podstielkový chov 3 = klietkový chov 2 = krajina pôvodu, napr.: SK = Slovenská republika CZ = Česká republika 3 = identifikačné číslo výrobcu