Zatvorené: parlament odklepol sviatky bez nákupov

Dátum: 29. marca 2017

Zdroj: Hospodárske noviny, Dátum: 29.3.2017, Autor: R. Turza

Bratislava – Veľká noc, Vianoce či Sviatok práce, to je len niekoľko dní z roku, na ktoré sa budeme musieť po novom predzásobiť. Parlament včera totiž definitívne odklepol 15 a pol dňa, počas ktorých ostanú prevádzky maloobchodov zatvorené.

Sviatkami sa to však končiť nemusí, už v minulosti sa totiž objavili špekulácie o tom, že v budúcnosti by podobné pravidlo mohlo platiť aj pre niektoré nedele. Obchodníci však majú v pláne počkať, ako sa ujme zmena, a neskôr možno pristúpiť aj k ďalším obmedzeniam. „Áno, z hľadiska skupiny COOP Jednota je takzvaný nemecký model ďalším krokom, uvidíme, kedy zdvihneme nohu na vykročenie na jeho iniciovanie,“ tvrdí podpredseda Predstavenstva COOP Jednota Martin Katriak.
Podľa vzoru Západu Spomínaný nemecký model funguje tak, že v nedeľu sú síce obchody zatvorené, no výnimkou sú nedele pred sviatkami či po nich. „Tento krok by si vyžadoval celonárodnú diskusiu. Nechceme ukrátiť spotrebiteľa ani našich zamestnancov,“ konštatuje prezident Zväzu obchodu a cestovného ruchu Pavol Konštiak a dodáva, že aj naši južní susedia v Maďarsku sa pre takýto krok rozhodli, no medzi občanmi sa neujal. Zmenu teda zrušili.

O nedeliach je ochotné hovoriť aj ministerstvo práce. „Musíme najskôr počkať, čo prinesie aplikačná prax novely,“ konštatuje minister práce Ján Richter a dodáva, že nechce, aby sme so zákazom predaja počas nedieľ dopadli ako Maďarsko. Zhoda nepanuje ani v našom parlamente, ktorý včera novelu odobril. Podľa poslankyne za hnutie OĽaNO, ktoré podporuje zákaz nedeľného predaja, Anny Verešovej, každý piaty Slovák pracuje v nedeľu, čo je najviac z krajín Európskej únie. „Dokonca v zákonníku za túto prácu nemá garantovaný finančný príplatok,“ konštatuje Verešová. Navrhuje preto 50-percentný príplatok za prácu v sobotu a 100-percentný za prácu v nedeľu. Druhá opozičná strana však vidí situáciu úplne inak. „Novela Zákonníka práce je diskriminačná, zvážime podanie na Ústavný súd,“ tvrdí poslankyňa za stranu SaS Jana Kišová a dodáva, že obmedziť predaj aj počas nedieľ by bol fatálny zásah do podnikateľského prostredia.
Väčšina je za, no nie všetci Slovenské reťazce sa zhodujú, že budú plne rešpektovať a dodržiavať novú platnú legislatívu. „Naša aliancia zdôrazňovala potrebu vytvorenia transparentných a nediskriminačných pravidiel. To znamená rovnaké podmienky pre všetkých,“ hovorí Katarína Fašiangová, predsedníčka Slovenskej aliancie moderného obchodu. Jej slová potvrdzujú aj vyjadrenia nemeckého reťazca Lidl pred definitívnym schválením novely. „Musí platiť pre všetky predajné formáty bez rozdielu zamerania či veľkosti predajnej plochy, aby nevznikali konkurenčné výhody pre účastníkov trhu,“ tvrdí hovorca reťazca Tomáš Bezák. Kaufland mal tiež len jednu podmienku. „Ak bude platiť pre všetkých bez výnimky, nemyslíme si, že by to malo mať negatívny dosah na maloobchod, keďže nikto nebude znevýhodnený,“ uviedla spoločnosť.

O výnimku sa snažili hlavne maloobchodné reťazce s malometrážnymi predajňami. „Naše prevádzky sú špecifické v tom, že sú v blízkosti domovov, sú otvorené dlhšie a doposiaľ aj počas sviatkov. Sme orientovaní na doplnkové nákupy,“ uvádza manažér oddelenia predaja Terno Petr Škraček a tvrdí, že prijatá legislatíva naruší zákaznícke nákupné zvyklosti a ovplyvní aj tržby či zamestnancov, ktorí prídu o príplatky počas sviatkov.

Dni, počas ktorých budú zatvorené obchody* 1., 6. január Veľký piatok Veľkonočná nedeľa Veľkonočný pondelok do 14.00 1., 8. máj 5. júl 29. august 1., 15. september 1., 17. november 24. december po 12. hodine 25., 26. december *Prevádzky, ktoré sú nevyhnutné na zabezpečenie obyvateľstva, budú vymedzené v zákone a budú mať výnimku.